Boys Varsity Swimming, Girls Varsity Swimming · North Swim Team wins 10th Straight Oldham County Cup


North Oldham won its 10th straight Oldham County Cup Swim trophy last evening. Final team scores: North Oldham 575 points Oldham County 362 points South Oldham 229 points. Congratulations seniors for leading the way!

Brooke Payne won MVP Honors for the girls by being a member of the winning Medley relay and 200 yard Free Relays and finishing 1st in the 100 Free and 2nd in the 50 Free.
Halle Stivers won the 200 IM and the the 100 Breast.
Lauren Hays won the 200 Free and the 500 Free.
Chloe Evans won the 50 Free and was 3rd in the 100 Fly.
Julia Bowman finished 2nd in the 200 IM and 3rd in the 100 Backstroke.
Riley Auton (7th grade) finished 2nd in both the 200 Free and 500 Free.
Sarah Catherine Dawson finished 2nd in the 100 Butterfly.
Abby Schultz finished 3rd in the 50 Free, Kate Neville was 3rd in the 100 free and Molly Conway was 3rd in the 500 free.

First Team All County honors – Lauren Hays, Halle Stivers, Chloe Evans, Brooke Payne, Abby Schultz, Sarah Catherine Dawson and Kate Neville.
Second Team All County honors- Riley Auton and Julia Bowman
Honorable Mention- Molly Conway, Julia Luzzio, Taylor Childress and Ashley Wectawski

Jordan Parker won the MVP Honors for the boys by being a member of the winning Medley relay and record breaking 400 yard Free relay and finishing 1st in both the 200 IM and 100 Breaststroke events.
Other members of the relay setting a new meet record were Jake Lundquist, Hayden Albright and Ryan Miller (8th grade).
Jake Lundquist won both of his individual events of the 100 and 200 Freestyles.
Harrison Albright won his events- the 50 yard freestyle and setting a new meet record in the 100 Backstroke.
Ryan Miller won the 100 butterfly and 2nd in the backstroke.
Alexander Bridgmohan won the 500 free and was 2nd in the 200 free.
Hayden Albright was 3rd in both of his events of 200 IM and 100 Back.
Ty Wectawski placed 2nd in the 50 free and 2nd in the Fly.
Ryan Mattingly (8th grade) was 3rd in the 50 Free and 2nd in the 100 Free.
Tyler Robinson placed placed 2nd in the 200 Free and 2nd in the 500 free.
Oscar Kingsley finished  3rd in the 100 Fly and 3rd in the 100 Breast.
Michael Lee (8th grade) was 3rd in the 100 Free.

First Team All County honors- Jake Lundquist, Jordan Parker, Harrison Albright, Ryan Miller, Alexander Bridgmohan, Hayden Albright and Ty Wectawski.
Second Team All County honors- Tyler Robinson, Ryan Mattingly Oscar Kingsley, Nathan Naber
Honorable Mention- Michael Lee, Corey Singer, Markus Puhakke, Jacob Monson and Kellen Blandford.

Congratulations to our North Oldham Mustangs Swim Team!